Αρχική Forum ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 13 Ιουλ 2014 20:12 #5706

  • lydia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lydia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα.

Θα ήθελα κάποιους που να παίρνουν αντιψυχωσικά μόνο, ή τουλάχιστον αντιψυχωσικά με κάτι άλλο (αντιεπιληπτικά κλπ.), αλλά όχι πολλά διαφορετικά φάρμακα αν είναι δυνατό, το πολύ δύο διαφορετικά, ώστε να κάνουν μια μέτρηση αίματος ορμονολογική που καλύπτεται από τα ταμεία.

Η μέτρηση που ήθελα είναι ACTH πλάσματος, κορτιζόλη πλάσματος και ούρων 24ώρου, αλδοστερόνη πλάσματος και ούρων 24ώρου και GH.

Πιστεύω ότι μπορεί να έχω βρει την αιτία που τα αντιψυχωσικά και άλλα φάρμακα για ψυχικές παθήσεις "παχαίνουν" και ήθελα να την επιβεβαιώσω. Έχω στείλει ήδη τα πρώτα δεδομένα στο εξωτερικό σε ένα φίλο μου για να δω πώς θα χειριστώ την ανακάλυψη. Η συνδρομή σας, αν και εφόσον κάποιος θέλει να βοηθήσει, είναι πολύ σημαντική για επιστημονικούς λόγους. Για εσάς, απλώς θα δείτε τιμές ορμονών που είναι πολύ πιθανό να είναι εκτός φυσιολογικών ορίων και θα μάθετε κάτι παραπάνω για σας. Όποιος κάνει τη μέτρηση, ας μου στείλει ένα πρσωπικό μήνυμα με τα φάρμακα, τη δοσολογία και πόσο καιρό τα παίρνει καθώς και τυχόν άλλα φάρμακα που έπαιρνε στο παρελθόν και τις τιμές των μετρήσεων που πήρε. Ακόμα και 2 άτομα είναι πολύ σημαντική συμβολή για μένα.

Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis1968

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 14 Ιουλ 2014 23:01 #5707

  • pad
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της pad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Κατώτερος Boarder
  • ειμαι ασθενησ με εμπειρια
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 2
einai aplo ta antipsixotika prokaloun miiki diskampsia kai epeidi katheti pou kaneis xrisimopoieis tous mis oi opoioi omos den neyronoun kala logo ton farmakon kai o organismos sou kata kapoio tropo to gnorizei oti den eisai se fisiologiki leitourgia se kanei na peinas gia na erthei sto fisiologiko tou
ειμαι ασθενησ με μεγαλη εμπειρια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis1968

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 15 Ιουλ 2014 11:27 #5708

  • lydia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lydia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Pad καλημέρα. Αυτά που λες υποδηλώνουν νευρολογική βλάβη, που μπορεί να περιλαμβάνει και τις συνάψεις, ακόμα και τη νευρο-μυική σύναψη. Το πώς δεν ξέρω ακόμα.

Όσο για το "πεινάς περισσότερο", είναι μύθος που είναι απαράδεκτο να επαναλαμβάνεται. Έχω βρει την πιθανή αιτία του φαινομένου, το ξαναλέω, αλλά ακόμα το ψάχνω και χρειάζομαι μερικά στοιχεία από συγκεκριμένη κατηγορία ασθενών, τα οποία δεν είναι πολύ ξεκάθαρα αν το ψάξω στη βιβλιογραφία, για λόγους που έχουν να κάνουν με την ακρίβεια των στοιχείων και το τι ακριβώς εξετάζει ο κάθε ερευνητής.

Είναι κουραστικό να νομίζεις πως ξέρεις πράγματα για τα οποία κανείς δεν έχει ιδέα και να καταλήγεις να αναπαράγεις φανταστικές ιστορίες που διαδίδονται αφειδώς. Και μόνο που διαβάζω "πεινάς", μου κόβεται η όρεξη. lol. Όταν λέω κάποια πράγματα είναι άγνωστα, το εννοώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis1968

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 15 Ιουλ 2014 20:26 #5709

  • Thanasis1968
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis1968
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Έμπειρος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 84
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 7
Λυδία και pad καταρχήν πολύ χρήσιμα αυτά που γράφετε και πραγματικά κατάλαβα για ποιό λόγο παχαίνουν τα αντιψυχωσικά. Θα αναφερθώ σε πρακτικό ζήτημα του θέματος και συγκεκριμένα στην αδυναμία μας να κάνουμε τις εξετάσεις που προαναφέρονται. Μάλιστα τη στιγμή που πολλοί από εμάς δεν έχουν τη δυνατότητα να πάρουν σωστά τη φαρμακευτική τους αγωγή. Σαφώς αναφέρομαι στην "πολιτική" του υπουργείου προς τα δημόσια νοσοκομεία (άδεια φαρμακεία) που αρνούνται την αγωγή σε όσους έχουν πρόνοια. Το πρόβλημα υπαρκτό αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό για εμάς που είμαστε ασφαλισμένοι σε ταμεία.

Ευχαριστώ
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουλ 2014 20:28 από Thanasis1968.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 17 Ιουλ 2014 19:21 #5710

  • lydia
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της lydia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Πρώτον, δεν ανέφερα ποια είναι η υπόθεση που εξετάζω και, όχι, δεν είναι ακόμα γνωστό το πώς λειτουργεί αυτή η κατάσταση.

Δεύτερον, όποιος έχει και μπορεί, μια απλή εξέταση είναι, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Αν δεν μπορείτε δεν πειράζει, απευθύνομαι σε όποιον μπορεί να στείλει αποτελέσματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 22 Ιουλ 2014 07:03 #5715

  • star67
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της star67
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
Εγω τωρα ειμαι διακοπες θα γυρισω σε 2 εβδομάδες και θα την κάνω την εξέταση που θέλεις παίρνω seroquel,topamac,transeng

νομίζω σε καλύπτουν. και εχω ξαδέρφη με βιοχημικό εργαστήριο

και εσυ να ψηφίσεις εδω
secure.avaaz.org/el/petition/STON_YPOYRG...DIATARAHI/?Day2Share
και να βρεις και αλλους
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αναζήτηση εθελοντών για επιβεβαίωση υπόθεσης για αντιψυχωσικά 16 Νοε 2016 01:25 #6302

  • M87
  • ( Μέλος )
  • Το Άβαταρ του/της M87
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φρέσκος Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Λύδια!

Παραθέτω τον σύνδεσμο ενός νήματος μου. Εάν θέλεις, ρίξε μια ματιά και πες μου τη γνώμη σου. Στο τέλος του κειμένου υπάρχουν σύνδεσμοι προς άλλα νήματα μου.

Με εκτίμηση
M87.

www.e-psychology.gr/forum/threads/22959-...93%CE%99%CE%91%CE%A3
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα